زندگینامه

حمید خزاعی؛ متولد 30 مرداد 1357 در شهر اراک، خواننده موسیقی اصیل ایرانی، فراگیری ردیف آوازی را به طور جدی از سال 1376 نزد مهيار شادروان آغاز کرد. علاقه به موسيقي ايراني از سنين کودکي و نوجواني باعث شده بود که پیشتر با نوازندگی تمبک آشنا باشد. همزمان ضمن آموزش سه تــار نزد استاد بهــروز مبصري بـه افزايش معلومات خود در زمينه موسيقي سـازي و آوازي پرداخت و با نواختن تـار نیز نزد استـاد فرهاد موسوي زاده آشنا شد. وی از سال 1380 تا کنون نزد استاد معصومه مهرعلي مشغول به فراگيري رديف و تکنيک هاي آوازي است. و در این بین نیز خلال سالهای 1382 تا 1385 خدمت استاد کمال الدين عباسي به ادامه ي يادگيري آواز ايراني پرداخت. همچنین در سال 1383 جهت يادگيري تکنيک هاي آوازي مدتي از محضر استاد محمد مقدسي بهره برد. حمید خزاعی در سال 1387 ارکستر آکادميک تهران را با همکاري امين سالمي و بابک شهرکی تاسيس کرد. این ارکستر که اولين و بزرگترين ارکستر خصوصي ایرانی محسوب می شود، تاکنون بيش از 35 اجرا در سالن هاي معتبر کشور داشته و خزاعی با سمت خواننده و عضو هيات مديره این ارکستر نیز فعال است....

مشاهده

See the video

دوستان و همکاران

امین سالمی

آهنگساز و رهبر ارکستر

بابک شهرکی

ارکستر مایستر

رابرت اسمیت

سه بعدی کار و انیمیشن ساز

عضویت

همکاری با کاظم هژیرآزاد و ژاله صادقیان

حمید خزاعی درباره دیگر اعضای اصلی این کنسرت اظهار کرد: در اجرای پیش‌رو افتخار این را داریم که افزون‌بر امیر صادقی رییس فردوسی‌سرای ایران در خدمت کاظم هژیرآزاد برای بازی در نقش آرش کمانگیر و ژاله صادقیان نیز در بخش گویندگی باشیم.

در ادامه نشست، آرش قاسمی آهنگساز و سرپرست گروه میراث در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر این که برای اجرای نکوداشت جشن جهانی نوروز از چه دستگاه هایی استفاده کرده اید، با اشاره به اینکه متاسفانه در شاهنامه‌خوانی بیشتر افراد تنها یاد چهارگاه می‌افتند، ادامه داد: قرار نیست در شاهنامه همه چیز حماسی باشد؛ چراکه ابیات عاطفی، حماسی و تراژیک هم در شاهنامه به چشم می‌خورد. از این‌رو سعی کردیم خودمان را چندان در قید و بند دستگاه‌ها قرار ندهیم تا کار به صورت مرکب‌خوانی اجرا شود. آهنگسازی در این کنسرت کاملا چندصدایی است و ما برای این کنسرت و تنوع در کار از شور، دشتی، چهارگاه، نوا و بیات ترک استفاده کرده‌ایم.

امیر صادقی نیز با بیان این که سال‌هاست شاهنامه را تنها به دوش می‌کشم و روی آن کار می‌کنم درباره چگونگی حضور خود در این کنسرت اظهار کرد: چون انسانیت را پیش از هنرمند بودن در اعضای گروه میراث و این اجرا جستم، تصمیم به همکاری با آنها گرفتم.

وی نیز درمورد انتخاب دستگاه‌ها اظهار کرد: در شاهنامه از نوروز، وصال‌ها و فراق‌ها، غم‌ها و شادی‌ها و حماسه‌ها، سخن بسیار به میان برده شده است که همین موضوع سبب شد تا برای اجرای این کنسرت دستگاه ها و گوشه های گوناگونی را مورد استفاده قرار دهیم.

رییس فردوسی‌سرای ایران با اشاره به اینکه تجربه اجرای کارهایی نزدیک به این کنسرت را در شهرستان‌ها داشته ایم، افزود: با همه فرصت اندک و تمرینات کم گروه فکر می‌کنم از آن رو که دوستان عاشقانه پای کار بودند، اجرای خوبی پیش‌رو داشته باشیم.

در ادامه این نشست، قاسمی درباره قطعات و اینکه آیا تعدد گونه‌ها در این کار وجود دارد یا خیر، با بیان این که این کنسرت را در چند فصل اجرا می‌کنیم، گفت: نیایش، فصل اول این اجراست که با آواز همراه است. در فصل دوم از پهلوانان صحبت می‌کنیم که برای این کار داستان رستم و اشکبوس را انتخاب کرده‌ایم. در ادامه از مقام نقالان و روایت‌کنندگان شاهنامه که تا به امروز این میراث گرانبها را در هر کوی و برزنی به گوش مردم رسانده اند، تجلیل می‌کنیم.

روایت موسیقایی دلاوری‌های بانوان شاهنامه

آهنگساز کنسرت یاد شده درمورد دیگر فصل های کنسرت، با بیان این که در بخش هایی از اجرا از شعرهای مهدی اخوان ثالث هم کمک گرفته‌ایم، یادآور شد: فصل سوم مربوط به دلاوری‌های بانوان و عاشقانه‌های شاهنامه می‌شود که برای آن، نبرد سهراب و گردآفرید را انتخاب کرده‌ایم. در ادامه نیز روایتگر نوروز و پیدایش آن با اقتباس از داستان جمشید جم هستیم.

وی با بیان این که فصل پنجم درمورد آرش کمانگیر با شعر سیاوش کسرایی است، ادامه داد: در این فصل از حضور کاظم هژیر آزاد برای بازی در نقش آرش کمانگیر استفاده کرده ایم. البته شعر تصنیف آرش کمانگیر از امیر صادقی است. فصل آخر نیز عذرخواهی از حکیم طوس است در باب این که در زنده نگه داشتن یاد و زحمات او در راستای احیای زبان فارسی ضعیف عمل کرده ایم و رنج 30 ساله آن را ندید گرفته ایم. تصنیف آخر این کنسرت نیز رستگاری نام دارد که کلام آن از مهدی اخوان ثالث است.

آرش قاسمی در مورد اینکه چرا برای این کنسرت بر روی یک داستان از شاهنامه تمرکز نکرده اند، گفت: تا به امروز بسیاری از گروه‌ها درمورد شاهنامه کار کرده‌اند و تجربه ثابت کرده است گروه‌هایی که صرفا به روی یک داستان کار کرده‌اند نتوانسته‌اند موفق باشند که یکی از دلایل آن هم می‌تواند خستگی مخاطب باشد اما رنگارنگی و تنوع موضوع در اجرا سبب می‌شود تا سلیقه‌های گوناگونی جذب اجرا شوند.

امیر صادقی نیز در این باره تاکید کرد: دیگر مردم ما حوصله بیش از یک ساعت موسیقی جدی را ندارند از همین رو ما نیز با درنظر گرفتن این موضوع سعی کردیم کار متنوعی را ارائه دهیم.

برخی مردم از شاهنامه می‌ترسند

ژاله صادقیان گوینده این کنسرت نیز در مورد تمرکز بر روی اجرای یک قسمت از شاهنامه اظهار کرد: دراین باره باید بگویم که من تجربه تعریف کردن داستان بر روی صحنه را دارم که نمونه آن خسرو و شیرین و لیلی و مجنون نظامی هستند. اما در مورد شاهنامه قصه این است که ما باید به این مهم دست یابیم که چگونه می توانیم به شاهنامه باز گردیم. از آن رو که متاسفانه شاهنامه برای بسیاری از مردم ما ترسناک است چون می ترسند این کتاب گرانقدر را باز کنند اما چیزی از آن نفهمند.

وی دراین باره با بیان اینکه به نظر من بزرگترین کار میراث معرفی شاهنامه به مخاطب است، افزود: اگر کاری کنیم تا جذابیت اولیه درمورد شاهنامه و فردوسی برای مردم ایجاد شود کار بسیار مهم و پسندیده ای را انجام داده ایم که منجر به تشویق مردم برای مطالعه شاهنامه می شود.

کاظم هژیرآزاد نیز در این نشست درباره داستان چگونگی حضور خود در این کار صحبت کرد و با بیان اینکه داستان حضور من در این دست کارها داستان غریبی است، گفت: غریب بدین خاطر که 18 ساله بودم که در نمایشی با عنوان رستم و سهراب ایفای نقش کردم. چون سه بازی در نقش رستم داشتم. چون سال 49 در نمایش درامی با نام شاه سمنگان نقش رستم را بازی کردم و آن کار را 180 شب در تهران و شهرستانها متعددی به اجرا گذاشتیم. با این غریبانه‌ها می خواهم بگویم که غریبی در این است که انسان آنچه علاقمند است همواره به خاطر می سپارد و برایش اتفاق می افتد. همانگونه که برای من بازی در نمایش‌های شاهنامه چندین و چند بار اتفاق افتاده است تا اینکه امروز نیز بازی در نقش آرش کمانگیر به شکل خیلی اتفاقی به من رسیده است.

خزاعی در انتهای این نشست با بیان اینکه خواست خودشان برای یک اجرا و همچنین ترافیک برگزاری کنسرت‌ها از دلایل اجرای اختصاص تنها یک شب به این کنسرت است، افزود: پیروز ارجمند مدیر بخش موسیقی حوزه هنری قول حمایت‌هایی را برای اجراهای سال آینده در تهران و سایر شهرستان‌ها به ما داده است.

کنسرت نکوداشت جشن جهانی نوروز توسط گروه میراث به خوانندگی حمید خزاعی، آهنگسازی آرش قاسمی، شاهنامه‌خوانی امیر صادقی، گویندگی ژاله صادقیان و بازی کاظم هژیرآزاد پنجشنبه 17 اسفند ماه از ساعت 20 به مدت 70 دقیقه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود.